top of page
  • Yazarın fotoğrafıözdenbekir karakaş

MEZOPOTAMYA DA 7 SAYISI

Güncelleme tarihi: 3 Haz 2023


7 Tılsım Dergahı 5


  • Yedi, Hem Samilerde (bu kutsallık, Yedi Felek kavramını kendilerine borçlu olduğumuz Babillilerin astronomiyle ilgili hesaplamalarından kalmadır.) hem İranlılarda, hem tüm Mezopotamya coğrafyasına göre kutsaldır.
BABİL
Babil mitolojisinin temeli olan Enuma Eliş (Yaratılış destanı) ‘te görüldüğü kadarıyla Babil geleneğinde ve kültüründe 7 sayısı çok önemli bir yer tutmaktadır.


En başta Enuma Eliş 7 adet Kil Tablete yazılmıştır. Destan’da;


7 Rüzgar


Fırtınanın 7 ruhu


7 Kötü Hastalık


7 mühürlü 7kapı


Yeraltı dünyasının 7 Bölgesi


Gök aleminin 7 gezegeni, geçmektedir.Babil medeniyetin de 7 sayısı; tamamlanmışlığı, bütünlüğü, birliği, göksel uyumu, devinimi ve gelişimin mükemmel düzenini işaret eder. Ayrıca Göksel Yönetim İşlevselliğinin sembolü olarak bilinir.Babil inanışında 3 sayısı eril ve 4 sayısı dişildir. Yaratılış 3 ve 4’ün birleşmesinden olmuştur. Yani 7 sayısı dünyanın ve yaşamın meydana gelişini sembolize etmektedir.Babillilere göre 7, dünya ve bedenle birlikte hem ruhsal hem de dünyaya ait olan ilk sayı; evrenin sayısı ve makro kozmostur. Güvenlik, korunma, huzur, bolluk, yeniden birleşme, sentez ile ilişkilendirilen 7 aynı zamanda bakireliğin sayısıdır.


Babil takvimi ayın aşamalarını esas almaktaydı ve her ayın 7., 14., 21., 28., günleri belirli etkinlilerden kaçınılması gereken şanssız dönemler olarak görülürdü.


Babil'de sıcak mevsimlerde 7 burç görülemez, yanlızca 5 tanesi ufukta gözlemlenebilirdi. Bu yüzden 7 burcun kötü ülke'ye gittiğine inanılır ve bu nedenle 7 rakamına tehlikeli ve uğursuz olarak ta bakılırdı.


Yine Babil'de 7 sayısı bolluk ve bereket sembolü olarak kabul edilirdi.****


SÜMER
  • Sümerlerin Zigguratı 7 basamaklı ve 7 katlı idi. Sümer Kralı Gueda'nın tapınağı (Ziggurratı) 7 basamaklı ve 7 göksel kürenin ziyaretçilerini hatırlatmak için " dünyanın 7 kısmının evi" denilirdi.

  • Sümerlerde Ea "Su Tanrısıdır". Enki adıyla da bilinir. İnanışa göre Su tanrısı Ea'nın Yedi Bilge Öğrencisi vardır. Bunlar yeryüzüne çıkıp insanlara bilgelik ve bilim öğretirdi.

  • Gılgamış Destanında Tanrı Enkidu'yu alt etmek için Yedi Gün Yedi Gece oyalandırılması.
4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page