top of page
  • Yazarın fotoğrafıevrenseldevinim

SEÇİMİN TEK GALİBİ " HDP" 2


Yayın Tarihi: 13/08/2018

Gelgelelim müzmin anamuhalefet CHP, bu seçimde kendinden ümit beklentisi olan kesimleri hayalkırıklığı, yıkım ve kırgınlığa uğrattı. En sonda söylenecek olan en başta söylenirse, Deniz Baykal'ın yeni CHP 'si iktidar için dizayn edilmiş bir parti değildir. Anamuhalefet makamı için ölesiye mücadele eden fakat iktidar için -muş gibi yapan bir yapıdır. Eski parlementer sistemde belli bir değeri olan bu anamuhalefet rolü, yeni sistemde anlamsız kalmaktadır. Şu anda yeniCHP yönetimi boşlukta ve hiçlikte siyaset yapmaktadır.


Baykal'ın yeni CHP 'si iktidar için dizayn edilmiş bir parti değildir.

Baykal 12 Eylül'ün siyasi yasaklarından zarar görmüş olan Atatürk mirasından CHP'yi cuntanın tabutluğundan çıkarmış, güya Atatürkçü bir düzlemde kendi kontrol ve düşünce yapısına göre tasarımını yapmış ve bu döneme kadar Atatürkçü ve eski CHP tabanın ekmeğini yemiştir. Deniz Baykalla başlayan daha sonra özellikle görüntü skandalından sonra bir şekilde paraşütle Genelbaşkanlık makamına oturan Kılıçdaroğlu döneminde CHP hep merkez partisi olma yolunda ilerlemiştir. Sol ve sosyal demokrat düşünceler vitrinde kalmış ama sağ-muhafazakar, sağ-liberal, sağ-milliyetçi ve sağ-demokrat kesim hedef alınmıştır. Fakat CHP nin tarihi mirası mirası bu kesimler değildir. Bu kesimleri kendi toplum mühendisliğine göre şekillendiren kuruluşlar aktif olarak çalışmaktadır. Özellikle iktidar özelinde bile baktığınızda CHP adı etrafında o kesim için oluşturulan düşmanlık tohumları filizlenmiş ve siyasi söylemde artık olur olmaz herşey için kullanılmaktadır.

Ana muhalefet kalabilmek için kendini kullandırmayı seçen Baykal

Ana muhalefet kalabilmek için kendini kullandırmayı bir yol olarak seçen Baykal yeniCHP si bugün yaratmış olduğu bu garabeti hep taşımak durumundadır. Kuruluşu itibariyle başlangıçtan itibaren iktidarı kendine şiar edinen Atatürk CHP si, sonrasında İnönü ve daha sonra Ecevit dönemlerinde hep iktidar ortağı veya iktidara en yakın güç olarak konumlanmıştır. 12 Eylül cuntasından sonra Halkçı Parti temellerinden oluşturulan SODEP ile birleşerek SHP olan Sosyal demokrat sol parti yapısı ilk günden itibaren iktidarı hedeflemiş, iktidar için çalışmıştır. Sonra ki süreçte klasik Baykal hizip politikaları ortaya çıkarak tabanda Atatürk CHP beklentisini kullanarak Baykal yeniCHPsi bu partilerin tamamını bünyesinde öğütmüş ve o iktidar hırsını un ufak etmiştir. Anadolu solu ve Beylerbeyi görüşmeleri gibi unutulmaz hamleleriyle yeniCHP yi iktidarın oyuncağı haline getirmeyi başaran ve net bir duruş sergileyemeyen, döneminde eski SHP li kadroların yoğun uğraşlarla hazırladığı Güneydoğu-Kğrt araştırma Dosyasının ekmeğini bile mevcut iktidara hediye etmiştir. Demokratlık gösterişiyle Erdoğanı meclise sokan ama kendi partisinde en ufak muhalefete tahammül gösteremeyen, bu muhalefete demokratlığın zerresini göstermeyen Baykal, kaset skandalından sonra makamını bırakırken bile o iktidara en ufak bir eleştiri getirmemiştir. Onun yerine geçen Kılıçdaroğluda görüntüde eleştiriye açık, demokrat, hoşgörülü tam bir Gandhi görünümü sergilemektedir ama maalesef ki 9 seçimlik performansı hiç de öyle göstermemektedir. Kendisini yıllardır meclise taşıyan bölgelerde tatilini geçirme seçeneğinden ki- genelbaşkalığından beri yaz tatillerini Rize de geçirmektedir, fakat CHP ye bir katkısı olmamıştır.- Demirel kontenjanından milletvekillerine, AKP eskisi siyasetçilerden, Refah partisi kalıntılarına kadar herkes partiye doldurulmuş, en iyi makamlar verilmiş ama gerçek sol ile solyal demokrat isimler bir kalemde çizilmiştir. Beceriksiz hamleleri, zamansız çıkışlarıyla bugün CHP milletvekileri ve HDP milletvekilleri sayesinde hapishanede olan Kılıçdaroğlu Atatürkçü-laik ve sol kesim için tam bir hayalkırıklığıdır. Bu seçimin kaybedenlerin belki de ençok kaybedenlerinin başında gelmektedir.


Bilge Dede efsanesi fos

Bilge Dede efsanesinin fos çıkması da ayrı bir konudur. Madımak oteli aktöründen hoşgörü ve bilgelik timsali siyasetçi figürü çıkarma üzerine kurulu, yeni gençliğin çok hoşuna giden hazırcevap, bugünün ağzını kullanabilen nükteleri ile Saadet lider. MSP döneminde, refah, Fazilet dönemine kadar serptikleri yaban otu tohumlarından çıkanlarla boğulmuş ve kendi yarattıkları canavarın hışmına uğramışlardır. 1970lerin başlarından beri kendi kesimine empoze ettiği ve bunu en çirkin propaganda yolu din üzerinden yapan zihniyet dini önderler vasıtasıyla Atatürk, Kurtuluş savaşı, İnönü ve ChP ve cumhuriyetin tüm değerlerine hoyratça saldırmış, yakın tarihi tahrip eden yüzlerce yayın, komplo teorisi yoluyla iktidar için herşey mübahtır yolunu seçmiştir. Fazilet sonrası kendisinden ayrılanlar bu yöntemlerle büyüdükleri için ve Amerikan gücünüde arkalarına alarak Demokrat Parti döneminden beri yapılan bu taktiği kullanmış, kendi kesimlerine 24 saat vaaz ettikleri 10-15 cümleyi aynen devam ettirmişlerdir. İslamda olmayan takiyyei bile İslami gösterip kullanmayı sorun etmemişlerdir. Bugün hala güya Saadet partisinin aksakallıları 1970 lerin kafasıyla hareket etmektedir. Bu arada eski seçmen tabanı Erdoğan tarafından dizayn edilmiş, Erbakan -Erdoğan efsaneleri türetilmiş. Erbakan tarafından gizlice Erdoğana bu işin liderliğinin miras bırakıldığı havası yaratılmıştır. Düne kadar Refah partisini destekleyen yol arkadaşı olan tarikat ve cemaatler yeni iktidar ortaklarından memnundur. Saadet partisi bugünden sonra Muhafazakar sağın bir kulübü şeklindedir, çünkü kendi ürettiklerinin altında kalmışlarıdır. Bilge dede sanal medyada popüler bir figür olarak Şirin Baba gibi hatırlanacaktır.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page