top of page
  • Yazarın fotoğrafıevrenseldevinim

JİNEKOLOJİNİN DOĞAL İLACI, SİYAH YILAN KÖKÜ

Cimicifuga racemosa (L.) Nutt.Familya: Ranunculaceae

Siyah yılankökü (Cimicifuga racemosa), Actaea racemosa olarak da bilinir, Ranunculaceae familyasından Kuzey Amerika ’nın bir yerli bitkisidir. Bu bitkinin kökleri ve kök gövdeleri, tıpta menopoz semptomlarının ve aybaşı düzensizliklerinin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tarihte Kızılderililer tarafından özellikle jinekolojik rahatsızlıklarla bağlantılı pek çok semptomun tedavisinde kullanılmış olduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmalar bu botanik ilacın damıtılmış terpen glikosid şeklinde uygun bir standardizasyonunun sağlandığı hallerde menopoz semptomlarını yatıştırmakta etkili olduğunu ortaya koymuştur. Yan etkileri son derece nadirdir, ve başka ilaçlarla bilinen ve kaydadeğer herhangi bir olumsuz etkileşimi bulunmamaktadır.

ABD’de en yaygın şekilde kullanılan ve üzerinde en derinlemesine incelemeler yürütülmüş yılankökü ticari formülü, bir Alman şirketince üretilen kök gövdesi özü olan Remifemin’dir. Başka pek çok yılankökü ürünü mevcut olmakla birlikte, bunların hepsi standardize edilmiş değildir. Siyah yılankökü mavi yılankökü otu ile karıştırılmamalıdır. Mavi yılankökü farklı belirtiler için kullanılır ve daha yüksek toksik potansiyeli bulunmaktadır.Siyahyılan Cimicifuga racemosa kökü dünyanın pek çok yerinde yaygın bir ün kazanmıştır. Bu bitkinin tüylü kökleri Çin hekimliğinde başağrısı, kabarcıksız kızamık, dişeti iltihabı ve diğer rahatsızlıkların tedavisinde yüzyıllardır kullanılmaktadır.


Amerika yerlileri de bu bitkiyi sancılı aybaşı halleri, sorunlu doğumlar, artrit sorunları ve yılan sokmasına karşı panzehir olarak kullanmışlardır.Geçtiğimiz yüzyıl başında Amerika’da doktorlar, romatizma ve kadın hastalıkları da dahil olmak üzere, pek çok rahatsızlığın tedavisini siyahyılan kökü Cimicifuga racemosa karışımlarına dayandırmışlardır.

KULLANIM ALANLARI Aşağıdaki Menopoz semptomlarının hafifletilmesi gibi;

  • Ani ateş basması durumlarında yardımcı

  • Ruh hali dalgalanmalarına destek

  • Başağrısı durumlarında yardımcı

  • Gece terlemesi gibi menopoz semptomlarının hafifletilmesinde yardımcı ve destektir.

YAN ETKİLERİ Siyahyılan kökünün sebebiyet verebileceği yan etkiler diğer herhangi bir diyet katkı maddesinden farklılık arz etmemektedir. Yüksek dozlarda alınması mide bulantısına, kusmaya ve başağrısına sebep olabilir. Bu yan etkilerin fazla şiddetlenmesi veya zamanla giderilememesi halinde doktorunuza başvurunuz. Kaynak: www.sepenatural.com.tr/sayfa/black-cohosh-root-siyahyilan-koku-cimicifuga-racemosa-faydalari-yararlari-fiyati-dp-1101-html http://www.wiki-zero.co/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvU2l5YWhfecSxbGFua8O2a8O8

22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page