top of page
  • Yazarın fotoğrafıözdenbekir karakaş

AMERİKANIN GÖRÜNMEYEN EFSANESİ AYŞE BENLİ ve ÇETESİ. “TIRNAKÇI BEŞLİSİ”Ocean’s film serilerini Türkiye de pek seyretmemiş olan yoktur. Filmin oyuncu kadrosunda ise güzel oyuncu Julia Roberts, yakışıklı aktör Brad Pitt, senelerin eskitemediği oyuncu George Clooney ve pek çok filmde görmeye alışık olduğumuz Matt Damon, Andy Garcia, Bernie Mac, Casey Affleck, Scoot Caan, Angie Dickinson, Joshua Jackson, Steve Lawrence gibi simalar yer almaktadır. Film de kumarhane dünyasını soymak ve dolandırmakta ustalaşmış kumarbazlar çetesinin maceralarını keyifle seyretmişizdir. İmkânsız durumlardan tereyağından kıl çeker gibi çıkmaları hepimizi hayrete düşürüp bu çeteye hayranlığımızı bir kat daha artırmaktadır.

Las Vegas, Dünyanın kumar başkenti. ABD’de her gün milyonlarca doların el değiştirdiği merkez. En küçük hileye karşı en modern cihazlarla önlem alındığı, her türlü hilenin ağır ceza gördüğü yer. Her oyun masasının kameralarla izlendiği, oyundaki olasılıkların bilgisayarlarla hesaplandığı kumarhanelerde, oyuncuların yüz ifadesi ve kalp atışlarından hile yapıp yapmadığını tespit etmeye yarayan cihazlar da bulunmaktadır. Ancak bizim çılgın Türkler bütün kumarhaneleri dolandırmayı başarmıştır. Dünyanın her yerinden insan davranışları uzmanları, kumarbazlık ve dolandırıcılık tekniklerinde usta olanlar veya uzmanlar bu kumarhanelere danışmanlık desteği vermektedir. Amerika da çölün ortasına kurulmuş olan bu sahte cennette her şey aslında Kumarhanelerin kazanmasına göre kurgulanmıştır. Kumarhaneler masalarda ve makinelerde para kaybetmeyeceklerini bildikleri için dolandırılma ve soyulma konularında çok iyi ekipleri çalıştırmaktadır. Her mükemmel karmaşık sistemin zayıf noktası vardır. Bu anlatacağımız hikâyede görüleceği gibi, bu çetenin sistem de bulduğu nokta, basitlik karşısında bu mükemmel sistem etkisiz kalmaktadır. Veya hikâye ilerlerken göreceğiz başka bir yön olan bu kadar kurallı ve yasal bağlarla bağlı sistem de yasal olmayan bir arka oda vardır ve o odada olanların takibini yasal mekândaki bir olayla örtmeye çalışılmıştır.
Yıl 2005 yer California, sabah çok erken saatlerde FBI ajanları, sahile yakın bir mahallede ortalama bir Amerikalı ailenin yaşadığı eve baskın yaptılar. İçerde biri kadın beş kişi vardı. Bu beşli hiçbir şekilde FBI ajanlarına karşı gelmediler, kelepçelenip doğruca FBI merkezine götürüldüler. Las Vegas’taki iki kumarhane Nevada Şans Oyunları Denetleme Kurumuna ve FBI’a bu beşli hakkında suç ihbarında bulunmuştu. Bu tarz ihbarlar konusunda çok titiz olan kamu otoritesi beşliyi gözaltına almış, kumarhanedeki görüntüleri seyretmiş, krupiyelerin ifadesini almış fakat ortada tespit edilebilen bir hile bulunamayınca bu beşli salıverilmiştir.

Bu beşli Las Vegas’ı dolandıran beş çılgın Türk’tür. Çetenin başı ve beyni Ayşe Benli. Benli bu hileyi planlayan ve işaretli kartları değiştiren kişidir. Ahmet Ural, Amerikan kumarhanelerinin ilk kez şahit olduğu tırnakçılık hareketini gerçekleştiren kartları işaretleyip, kazanca dönüştüren kişidir. Cumali Pelik, Recep Turna ve Zeki Üçkol bu üçlü de poker masasında karışıklık çıkarıp, dikkat dağıtma işini üstlenmişlerdir. Yani ekibin yaygaracıları bunlardır. Bu ekip kumarhanelerin bildirdiğine göre yakayı ele vermeden 2 milyon dolarlık bir kazancı alıp çıkmıştır.Doğal olarak üç kumarhaneden 2 milyon dolar parayı bu yöntemden kaldırmış olan bu Türkler kumarhaneler tarafından hemen fark edilmişlerdir. FBI ve Nevada Şans Oyunları Denetleme Kuruluna kumarhanelerin vermiş olduğu bilgi de bu yöndedir. Ve sistem bu kameralardan her anlarını inceleyerek bunların normal “Fazla şanlılar” olduğuna karar vermiştir. Bu kazandıkları paraları ödemişlerdir. Sonrasında içlerine bir kurt (!) düşmüştür. Yapılan hileyi bir türlü ortaya çıkarmamış olmalarına rağmen, Kurula ihbarda bulunmuşlardır. Her nasıl olmuşsa ortada bir hile delili olmamasına rağmen Kurul FBI suç duyurusunda bulunmuş, FBI da telaşla yakalama emri çıkartıp yakalamıştır. Yukarıda da anlattığımız gibi sonrasında FBI hiçbir suça ilişkin ipucu bulamadığı için bu beş Türk’ü salıvermiştir.FBI merkezinden çıktıktan sonra bu beşli sırra kadem basmıştır. FBI merkezine bu serbest bırakılma olayından birkaç ay sonra bu hilenin nasıl yapıldığına dair isimsiz bir ihbar yapılmıştır. Hilenin yapılma şekli kâğıtların tırnakçılıkla işaretlenmesi olduğunu belirten ihbarcı Ayşe Benli’yi bu hilenin beyni olarak belirtmiştir. İhbara göre Ayşe Benli bir şekil de bu işaretlenmiş kartları değiştirme işini bizzat kendisi yapmıştır. Ayşe Benlinin üç kumarhane de birden Benlinin bu işaretlenmiş kartları nasıl değiştirdiği tespit edilememiştir.

Las Vegas’ın üç büyük kumarhanesinin 2 milyon dolar gibi aslında çok da büyük olmayan bir tutarın peşine düşmüş olması çok ilginçtir. Yine FBI kaynaklarına gelen duyumlarda bu beşlinin yasal oyun masalarındaki 2 milyon dolarlık hilelerinin (ki tespit edilmemiş o zamanlar) buzdağının görünen yüzü olduğu belirtilmiştir. Casino’nun yasal büyük salonu dışında bir arka odası olduğu ve bu odada çok büyük oyunların gözlerden ve kanunlardan uzak oynandığını asıl vurgunun buralarda vurulduğunu, kumarhanelerden kaldırılan paranın 35 milyon dolarla 100 milyon dolar arasında bir rakam olduğu bile söylenmektedir.

FBI’ın bu olayda bu beşliyi bulmak için kullanıldığını iddia eden varsayımlarda vardır. FBI serbest bıraktıktan sonra Kumarhanelerin adamları tekin olmayan Nevada çöllerinde bu beşliyi bir geziye çıkarmış olabileceklerini de bu varsayımlarına eklemektedir.

Serbest kalınca ise ekip sırra kadem basıp, kayıplara karışan çete için FBI da hareket geçmiş, en çok arananlar listesine eklenmişler. Ancak uzun uğraşlar sonucu yine de yakalanamamışlar. Eğer yakalansalardı kumarda hileli hareket, kâğıtları değiştirmek ve işaretlemek, soygun yapmak ve çete kurmak suçlamalarından yargılanacaklardı. Las Vegas kumarhanelerinden basit bir hile ile tamı tamına 2 milyon dolar kazanan 5 kafadar paralar ile kayıplara karıştı. Aradan tam 13 koca yıl geçti ancak kumarhaneleri dolandıran 5 kafadar asla yakalanamadı.
Kaynakça:

https://www.milliyet.com.tr/las-vegas-ta-kumarhaneyi-milyonlarca-dolar-dolandiran-turkler-molatik-19038/

https://www.ekonomiler.com/turkiye-tarihindeki-en-buyuk-dolandiricilar/

https://www.bundlehaber.com/detay/86f39bdc-323d-434f-89c4-25df1222fc14

1.168 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

UZLAŞMA…

Comments


bottom of page