top of page
  • Yazarın fotoğrafıözdenbekir karakaş

Afiyetle yenecek Antibiyotik sosKış iyice bastırdı. Havalar buz kesiyor. Hastalıklar kapıda bekliyor. Hele şu pandemi döneminde daha da dikkat etmek gerekmektedir. Doğal bir antibiyotik yapalım. Hem de yaptığımız antibiyotiği sos olarak afiyetle yiyelim.


Malzemeler:

8-10 adet tatlı kırmızı biber (organik pazarlardakiler şahane oluyor) 6-7 diş sarımsak 2 adet havuç 2-3 adet domates (domatesin mevsimiyse tabii, Değilse önceden hazırladığımız domates soslarından kullanabiliriz.. O da yoksa iki yemek kaşığı organik domates salçası)


Yapılışı

Tüm malzemeleri doğrayıp, düdüklü tencerede az su ile düdüğü çıktıktan sonra 15-20 dakika kadar haşlayalım, henüz sıcakken püre haline getirelim. Sıkı bir sos olsun. Eğer sulu kalmış ise sebzeler haşlandıktan sonra, düdüklünün kapağını açık bırakıp bir süre daha kaynatmaya devam edelim. Tuzunu ekleyelim ve temiz bir kavanoza alalım, hazırladığımız sosun üstünü kapatacak kadar zeytinyağı döküp sıkıca kapatalım ve soğumaya bırakalım.. Oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabında saklayabilirsiniz.


Bu sosu ekmeğe sürüp yiyebilirsiniz… Bebek ve çocuk yemeklerine ekleyebilirsiniz… Evde yapacağınız böreklerin harcına ekleyebilirsiniz.. Makarna soslarına, sebze cipslerinin yanına koyabilirsiniz

Acı sevenler bir kavanoz da acı biber ekleyerek yaparsa, hele de acı miktarına kendinizin karar verdiği daha lezzetli olacaktır.Kaynak:

SUYOLCU Müge. Antibiyotik yerine bir kaşık bu sostan versek?. https://www.yesilist.com/antibiyotik-yerine-bir-kasik-bu-sostan-versek/

15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page