top of page
  • Yazarın fotoğrafıözdenbekir karakaş

PAZARTESİ SENDROMU- Ah efendim, soylu beyim. Yine bir pazartesi ben yine bitkinim, içimde karabulutlar dans ediyor. Yok, yok bildiğin karabasan çökmüş bana.

- Her pazartesi yüzünün halinin böyle olması ondan mı Sebastian?

- Evet! soylu beyim. Biz köleler için hafta başı demek sanki cehennem de geçirilen ilk gün gibi.

- Hafta sonu pazartesini de kapsasa Salı işbaşı yapsan yine aynı mı olur halin Sebastian?

- Büyük olasılıkla öyle olur soylu beyim. O zaman da Salı sendromu yaşardım.

- Senin işinle ilgili bir sorun bu öyle değil mi Sebastian? Sen işini sevmiyorsun? Bu işte mutlu değilsin? Hafta sonunda işleri geri de bırakınca mutlu oluyorsun. Pazartesi aynı sorunla tekrar yüzleşmek zorunda kaldığın için hastalıklı ruh halin.

- Soylu beyim, sizi seviyorum. Sizinle olmak beni çok mutlu ediyor ama bu iş. Bu bana verdiğiniz iş, hiç sevemedim onu. Ben bu işi yaparken mutlu olamıyorum.

- Sebastian bilir misin? Tanrı dünyayı pazartesi günü yaratmaya başlamış. Pazar günü dinlenmeye çekilmiş. Kutsal kitapta okuduğum kadarıyla sonra da hiç çalışmamış, anlayacağın Pazar tatilinden sonra pazartesi sendromunu yaşayacağını bildiği için bu hastalığı insan denilen zavallı yaratığa bırakmış. Unutma sevgili Sebastian, başka hiçbir canlı pazartesi sendromu yaşamaz. Çünkü doğa da pazartesi yoktur.


doğa da pazartesi yoktur

Wikipedia konuya kısacık bir açıklamayla karşılık veriyor bu sorun için o da pek net değil; “Özellikle hafta sonu tatilinden sonra tekrar işbaşı yapmak zorunda olduğunu, daha doğrusu psikolojik açıdan sorumlulukları düşünme yüzünden hafta sonu tatilini psikolojik açıdan tatil değil de sıkıntıya çevirme durumudur.”


Modern çağ insanın modernite ile beraber yaratmış olduğu psikolojik virüslerden biri de pazartesi sendromudur. Kendisiyle barışık, çevresiyle mutlu olan insanların kolay kolay bünyeleri bu virüsü barındırmaz. Bireysellik arttıkça bireyler den topluma artık bu virüs Pandemi haline gelmiştir. Hepimiz histeri halinde pazartesi sendromu yaşıyoruz. Özellikle Plaza tarzı iş yerlerinde bu sendromu yaşamamak ayıplanan bir şey haline gelmiş bulunmakta.


Pazar gecesi, Pazartesi sendromunun ilk sinyallerinin başladığı zamandır. Hafta sonunun bitmiş olması, kişi üstünde gerginlik yaratabilir. Bir kaç saat sonra başlayacak olan Pazartesi’ye ve yeni bir haftaya direkt olarak endişeli yaklaşan insanlar, içinde bulundukları bu sendrom durumu çeşitli şekillerde deklare ederler. Kişiler arası iletişimi bozuk olan, aile içi iletişimde sorun yaşayan ve iş hayatında uyum sorunu yaşayan insanlarda daha sıklıkla görülen Pazartesi sendromu aslında tamamen bir iletişim sorununu özünde barındırmaktadır.


Pazartesi sendromunun belirtileri belirlidir ve bunu ayırt etme yöntemi haftanın diğer günlerinden çok, Pazar gecesinden başlayan ve Pazartesi devam eden belirtilerdir. Genel olarak ise yorgunluk, endişe, stres, konsantrasyon eksikliği, uyku hali, motivasyon eksikliği belirtiler arasındadır.


Pazartesi Sendromunu uzaklaştırmak için tavsiyeler;


1. Pozitif Hissetmeye Çalışın

Araştırmacılar beyninizin, hissettiğiniz şeyin gerçek olduğuna inanacağını söylüyor. Yorgun hissediyorsanız, kendinizi enerjik hayal edin. Karamsar hissediyorsanız, iyimser bir düşünce oluşturmak için kendinizi zorlayın. Pazartesi sendromunu atlatmak için pozitif kalmaya ihtiyacınız olacak.


2. Size İyi Gelen Şeylerin Listesini Yapın

Pazartesi sendromundan kurtulmak için, Pazar akşamı, o hafta iş hayatınızda dört gözle beklediğiniz şeylerin bir listesini yapın. Böylece odaklandığınız şey stresten çok olumlu sizi heyecanlandıran gelişmeler olacaktır.


3. Uykunuzu Alın ve Sabah Erken Kalkın

Haftanın başlangıcı da olsa hafta sonu da olsa uyku düzeni her zaman önemli bir konudur. Elbette pazar günü geç saatlere kadar uyuyup, yataktan çıkmak istemiyor olabilirsiniz. Ancak uyku düzeninizi bozmanız halinde vücudunuz yorulur ve daha geç uyanmak ister. Bu yüzden de tatilin hemen ardından gelen pazartesi günleri yorgun hissedersiniz.

Pazartesi stresten kurtulmak için Pazar gecesi biraz erken yatabilir ve sabaha yeterince uykunuzu almış olursunuz. Böylece iyi dinlenmiş enerjik hissederek güne başlayabilirsiniz. Pazartesi sabahı 15 dakika daha erken uyanmak, ofise mutlu şekilde geri dönmeyi kolaylaştırabilir.


4. İş yerinde eğlenin! Kahvaltı ve müzik iyi gider.

Sabah kahvaltısının önemi hakkında artık bir şey söylenmesine gerek yoktur. Ancak bazı zamanlar acelemiz olduğundan bunu kaçırabilirsiniz ama pazartesi kahvaltısını kaçırmayın. Güzel bir kahvaltı ve keyifli müzikler eşliğinde güne başlamanız enerjinizi yükseltir ve bu sayede kendinizi daha zinde hissedersiniz.

Pazartesi günü ofiste hoşunuza giden aktiviteleri yapabilirsiniz. Hafta sonu neler yaptığınızı arkadaşlarınızla paylaşmak, öğlen yemeği olanları yapmak, sabah kahve molası vermek, eğlenceli motive edici müzikler dinlemek bunlardan bazıları! Sizler için hazırladığımız Ofiste dinlenebilir Spotify Müzik Listeleri için göz atabilirsiniz!


5. Sağlık ve Spor

Pazar günleri ağır gıdalar tüketmemek, spor yapmak ve kafeini az tutmak Pazartesi gününe daha dinç ve dinlenmiş başlamanızı sağlar! Stres seviyenizi sağlık ile dengeleyin.


6. Hafta İçi Programlar Yapın! Bütün haftanızı hafta sonu planlamak ve onlar için çalışmakla geçirmeyin!

Pazartesi günü motive olmak için, hafta içi günlere tıpkı hafta sonun da olduğu gibi güzel akşam yemekleri, sinema programları ve arkadaşlar ile aktiviteler ekleyebilirsiniz. Böylece hafta içlerini de sevebilirsiniz.

Uzmanlar hafta sonu tatilini bir ödül olarak gören ve onun için çalışan kişilerin daha fazla stresli olduğunu savunuyor. Kendinizi hafta sonu odaklı bir iş planı içine sokmanız halinde aynı durum sizin de başınıza gelecektir. O yüzden sadece hafta sonu için yaşamayın, hafta içi bazı günler de kendinize küçük fırsatlar yaratın.


7. Pazartesi gününü Cuma’dan planlayın

Cuma günleri, hafta sonu tatili yaklaştığı için belki de en keyifli geçen günlerdir. Kendinizi garip bir şekilde enerjik ve mutlu hissedersiniz. İşte bu enerjiyi ve mutluluğu Pazartesi gününüzü planlayarak değerlendirebilirsiniz. Pazartesi neler yapacağınızı, nasıl başlayacağınızı ve planınızı Cuma gününden hallederseniz, hafta başında daha rahat ve daha az stres ile iş başlarsınız.8. Kendinize özen gösterin

Size en yakışan kıyafetinizi giymek, saçınızı en beğendiğiniz halinde şekillendirmek ve özenli bir şekilde hazırlanmak hem sizin hem de etrafınızdakilerin enerjisini arttıracaktır. O yüzden Pazartesi günleri çekilmez bir tavırla değil de çok önemli bir yere gidiyormuş gibi hazırlanın.


9. İş yerinde ya da işe giderken birini mutlu edin.

Mesela yolda gördüğünüz bir yoksula yardım edin ya da bir çiçek alıp arkadaşınıza verin. Birinin gülümsediğini görmek sizi de mutlu edecektir. Hatta gülümsemek bulaşıcı olduğu için belki de tüm ofisi mutlu edeceksiniz. Hatta tüm semti, ili, şehri bile mutlu edip, süper kahraman bile olabilirsiniz. Gülümsemeyi hafife almayın. Gülün ve güldürün.


10. Sorunu tanımlayın

Her şeyi yapmanıza rağmen hala sorun yaşıyorsanız sorunun ne olduğunu iyi bir şekilde analiz edip, tanımlamanız gerekiyor. İşinizde mutlu olup olmadığınıza, neden bu işte çalıştığınıza ve elinizdeki diğer seçeneklere iyice bir bakmalısınız. Çünkü eğer sürekli aynı durumla karşı karşıya geliyorsanız sorun sizde değil işinizde olabilir. Bu yüzden sorunu tanımlayıp, gerekiyorsa başka iş alanlarına yönelin.28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page