top of page
 • Yazarın fotoğrafıevrenseldevinim

MUCİZE AĞACI (Moringa Oleifera) Hind diyarından gelen sağlık

Âlem:Plantae(Bitkiler)

KladAngiosperms(Kapalı tohumlular)

KladEudicots(İki çenekliler)

KladRosids

Familya:Moringaceae

Cins:Moringa

Tür:M. oleifera

Moringa oleifera, "Shojne" olarak Bengalcede , "Munagakaya" olarak Telugu dilinde, "Shevaga" in Marathi dilinde, "Moringa" olarak Tamil dilinde v.s çeşitli dillerde adlandırılır. Moringa cinsinin en çok yetiştirilen ve bilinen türüdür.Moringa oleifera , Kuzey Hindistan'a özgü oldukça büyük bir ağaçtır. Davul ağacı, yabantur ağacı ya da ben yağ ağacı gibi çeşitli isimlerle bilinir. Mucize ağaç' olarak da adlandırılır,bu bitkinin bu adla adlandırılmasının sebebi ise hemen hemen her parçasının ayrı bir değerinin olmasıdır.Zira tohumundan köküne,sapına kadar bitkinin her parçasından yararlanılmaktadır. Anavatanı olan himalaya eteklerindeki Kuzey Hindistan bölgeleridir. Ancak sonrasında dünyanın pek çok bölgesine kültür türleri gönderilerek yetiştirilmeye başlanmıştır. Şu sıralar Endonezya,Srilanka,Malezya,Filipinler,Meksika,Güney Amerika,Orta Amerikada da yetiştirilmektedir. Afrika'da dahası Orta Doğu'da yetiştirildiği bilinmektedir. Yarı kurak,tropik ve sub tropik iklimlerde yetişebilen bir türdür.Soğuğa dayanıklılık haritasında USDA 9-10 olarak belirtilen bölgelerde de yetiştirilebilmektedir ancak bu tür yerlerde normal olarak ağaç -1 ile -9 derece civarındaki ısılarda yapraklarını dökerek,gövdesini kurutarak ölür bununla birlikte kendisi derine kök yaptığı için bir sonraki bahar ayında tekrar yeniden kökten filizlenip,yeniden gövde ve dallarını,yapraklarını,çiçeklerini oluşturabilmektedir. Toprak tercihi de bulunmamaktadır,genel olarak kuru kumlu topraklarda iyi yetişebilmektedir ancak en fakir topraklarda dahi yetişme kabiliyetide bulunmaktadır.Kuraklığa'da dayanıklı bir ağaçtır. Ağaç çok hızlı büyüme kabiliyetine sahiptir,ilk yıl 4 metre büyüyebilir eğer herhangi bir don v.s etkenle karşılaşmazsa sıcak iklimlerde ağacın 6-15 metre arası bir uzunluğa erişebildiği görülmüştür. Ancak kökü derine yaptığı için dar saksılarda yetişebilen bir ağaç olmayıp daha çok bahçelerde ve çok büyük saksılarda yetişebilme kabiliyetine sahiptir.

 • Ağacın hemen hemen tüm kısımları geleneksel bitkisel ilaçlarda yenir veya tüketilir. Bu özellikle Hindistan ve Afrika'nın bazı bölgelerinde sıklıkla tüketilen yapraklar ve baklalar için geçerlidir.

 • Tohumları Malezya'da fıstık olarak yenilir.

 • Kalınlaşmış kökleri yabanturbu gibi yenilebilmektedir.

 • Aşırı derecede besleyici olan yaprakları yeşillik olarak, salatalarda, sebze yemeklerinde yenilebilir. Zira yaprakları aynı ağırlıktaki portakalın 7 misli C vitamini, sütün 4 misli kalsiyum, havucun 4 misli A vitamini, sütün iki misli protein ve muzun 3 misli potasyum içerir.

 • Bununla birlikte ağaç kalsiyum oksalat olarak yapraklarında kalsiyumu depolamakla bu türden kalsiyum depolama vücuda biraz yabancıdır, bununla birlikte şu ana kadar bir zararlı etkisi de tespit edilememiştir.

 • Ancak böbrek taşı sorunu olanların oksalat sebebiyle bu bitkiyi dikkatli şekilde tüketmeleri veyahut beraberinde oksalatı engelleyici gıdalar almaları gerekmektedir.

 • Yaprakları kurutulup toz haline getirilerek de tüketilebilir.Bu durumda bir çorba kaşığı toz 1-3 yaş arası çocukların kalsiyum ihtiyacının %40'ını,protein ihtiyacının %14'ünü,demir ihtiyacının %23ünü,A vitamini ihtiyacının büyük kısmını karşılar.6 çorba kaşığı toz ise hamilelik ve emzirme süresince bir kadının ihtiyaç duyduğu demir ve kalsiyum ihtiyacının çoğunu karşılar.

 • Moringa yaprakları protein, B6 vitamini, C vitamini, riboflavin ve demir dahil olmak üzere birçok önemli besin açısından zengindir.

 • Ayrıca Filipinler de v.s ülkelerde yaprakları çorba v,s yemek yapımında ve gıda endüstrisinde kullanılmaktadır.

 • Yine yaprakları toz haline getirilip temizlik ve dezenfekte etmek içinde kullanılabilir.

 • Tohumları %38-40 oranında kurumayan Ben (Oil) Yağı içerir; bu yağ resim,güzel sanatlarda boya içeriği olarak kullanıldığı gibi saat gibi hassas makinelerin yağlanmasında kullanılır. Bu yağ temiz, tatlı ve kokusuz olduğu için parfüm ve saç bakım ürünlerinde de kullanılır.

 • Ağacı kereste olarak kullanılabildiği gibi; bahçelere çit olarak da kullanılabilir.

 • Yağının çıkarılması sonrası kalan tohum posası ve tohumları anti bakterial özelliği sayesinde su dezenfektasyonu için belli miktarları aşmamak kaydıyla kullanılabilir.

 • Buna ilaveten bitki gövdesi çeşitli ülkelerde kök boya olarak kullanılmaktadır.

 • Yine Hindistan ve Srilanka'da yerel halk afrodizyak olarak kadın ve erkekler için tohumlarını ilaç gibi kullanmaktadır.

 • Ayrıca açlıkla mücadele için tavsiye edilen ve kullanılan ağaçlardan biridir.

Moringa yaprakları birçok vitamin ve mineral için mükemmel bir kaynaktır. Bir fincan taze, doğranmış yaprakları (21 gram) içerir : Protein: 2 gram B6 Vitamini: % 19'luk RDA C Vitamini: RDA'nın% 12'si Demir: RDA'nın% 11'i Riboflavin (B2): RDA'nın % 11'i A vitamini (beta-karoten): % 9'luk RDA Magnezyum: RDA'nın% 8'i Batı ülkelerinde, kurutulmuş yapraklar, ya toz ya da kapsül şeklinde, diyet takviyesi olarak satılmaktadır. Yapraklara kıyasla, baklalar genellikle vitamin ve minerallerde daha düşüktür. Ancak, C vitamini açısından son derece zengindirler. Bir fincan taze, dilimlenmiş bakla (100 gram) günlük ihtiyacınızın% 157'sini içerir. 6 sağlık faydası . 1. Moringa Oleifera Çok Besleyicidir 2. Moringa Oleifera Antioksidanlarda Zengindir 3. Moringa Kan Şekeri Düzeylerini Düşürebilir 4. Moringa Oleifera Enflamasyonu Azaltabilir 5. Moringa Kolesterol Düşürebilir 6. Moringa Oleifera Arsenik Toksisitesine Karşı Koruyabilir Kaynak: https://www.businessghana.com/site/news/general/164429/Health-benefits-of-moringa. http://www.wiki-zero.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTW9yaW5nYV9vbGVpZmVyYQ

19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page