top of page
 • Yazarın fotoğrafıevrenseldevinim

MİSTİSİZM Mor Taşlar
1- Ametist


Mitolojide sarhoş etmeyen anlamına gelen Ametist, enerji, mutluluk, huzur ve canlılık verir. Enerji yüklü bir taş olduğu için çoğu insan üzerinde canlandırıcı bir etki yapar. Sürekli üzerinizde taşıyabileceğiniz bir kristaldir. Yaydığı enerji her zaman size fayda sağlar ve olumsuzluklardan korur. Özellikle negatif yüklü bir ortamda bulunacağınız zamanlarda bu taşı üzerinizde bulundurmaya gayret edin. Böylece sadece pozitif enerji alacağınızdan emin olabilirsiniz.


Etki bakımından en güçlü taşlardan biri olan Ametist, kuvars taşının mor renkli olan türüdür. Liladan koyu mor rengine kadar değişik renkleri vardır. Mor rengini demir madeninden alır ve bir silisyum dioksit bileşimidir. Pembe Kuvars ile kullanılması tavsiye edilmektedir.


Ametist geride kalan yüzyıllarda elmas, yakut ve zümrüt gibi değerli taşlardan biri olarak kabul görmüştür ama zaman içinde değerini yitirmiştir. Buna rağmen günümüze kadar yaygın olarak kullanımına devam edilmiştir. İnsanlar tarafından Mısır Uygarlığı’na kadar uzanan derin bir geçmişi vardır.


Bunun dışında birçok medeniyet tarafından sevilmiş ve kabul görmüştür. Özellikle Mısır’da kraliyet seviyesinde gözde bir taştır. Bu değerli taş ünlü ressam Leonardo Da Vinci’nin resimlerine de konu olmayı başarmıştır. Kendisine göre taş; zekayı temsil eder ve kötü düşünceleri dağıtır. Geçmiş tarihte ayrıca dindarlığı ve bekâreti de sembolize etmiştir.


Ametist Şubat ayının doğum taşıdır. Balık, Koç, Kova ve Yay takımyıldızlarıyla bağdaştırılmıştır. Özellikle Orta Çağ döneminde çok değerli hale gelmiştir. Bu dönemde mimari alanda kiliselerin ve bazı yapıların oymalarında kullanıldığı tespit edilmiştir. Günümüze gelindiğinde hala birçok din adamı tarafından yüzük olarak kullanılmaktadır. Ayrıca günümüzde Tibet’te ametist taşı kutsal olarak kabul edilir. Sertlik derecesi 7 olan Ametist taşı, çoğunlukla takı ve süs eşyası olarak kullanılmaktadır. Takı olarak kullanıldığında tene temas etmesi gereklidir. Ev ve iş yeri gibi ortamlarda süs eşyası olarak kullanılması halinde ise işlem görmemiş parça kristal halinde kullanımı daha uygundur. Bu sayede ortamdaki negatif enerjiyi toplar ve pozitif enerji yayar. Ametist Taşı Faydaları Kuvars ailesinden olan mor renkteki ametist taşının hem ruhumuza hem de bedenimize faydaları bulunmaktadır. Değerli taş sevenlerin en çok tercih ettiği taşlardan biri olan ametist vücuttaki negatif elektriği toplaması ile bilinmektedir. Ametist taşının ruhumuza kattığı faydalardan bazıları şu şekildedir;

 • Bulunduğu ortamda bulunan olumsuz enerjiyi yok edip olumlu enerjiye çevirir. Sadece bir noktada bulunması bile tüm olumsuz enerjileri toplamaya yeterlidir.

 • Kişileri rahatsız eden bazı düşüncelerin giderilmesinde ve kişiyi sakinleştirmekte etkili bir taştır. Özellikle de açık renkli ve koyu mor olan çeşitleri enerji bakımından oldukça güçlüdür.

 • Çoğu insan üzerinde canlandırıcı, hareketlendirici bir etkisi vardır. Odaklandığı kişiye denge ve uyum konusunda yardımcı olur.

 • Enerjisi direkt olarak sinir sistemine etki eder. Özellikle de pembe kuvars ile birlikte kullanıldığında zihne güç verir.

 • Radyasyondan ve negatif enerjiden korur

 • Negatif elektrik yükü taşıdığından dolayı; bedendeki fazla elektrik yükünü toplayarak beyin gücünü yükseltir.

 • Öfkeyi yatıştırır, stresi giderir ve pozitif enerji verir.

 • Cilt üzerindeki deri hücrelerinin yenilenmesi, canlanması bakımından olumlu etkileri vardır. Doğal olarak cildi güzelleştirir.

 • Göz rahatsızlıklarına, migren ağrılarına ve diğer baş ağrısı türlerine, kalp hastalıklarına ve çeşitli nedenlerle oluşan alerjilere karşı iyileştirici etkisi vardır.

 • Uykusuzluk sorunu olanlara, kronik olarak kâbus gören kişilere yardımcı bir taştır.

 • Bağışık sistemine dolaylı yollardan güç verir ve kanın temizlenmesini sağlar.

 • Depresyon hastalarına ya da depresyona yatkın olan kişilerde kullanılması önerilir.

Ametist temizliği nasıl yapılmalı? Ametist taşının faydalarından tam anlamıyla nasiplenmek istiyorsanız, taşınızı iki haftada bir suyun altına tutarak temizlemelisiniz. Değerli taşların temizlenmesinde en uygun yol, belirli aralıklarla kuru toprağa gömerek bir gün bekletmektir. Taşınız gözenekli yapıda ise temiz suda bekleterek de temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Zira toprak ve su temizleyicidir. Çok fazla insanın taşlara temas etmesi olumsuz enerji birikimine neden olacağından, yeni aldığınız taşları ilk kullanımdan önce mutlaka temizlemelisiniz. Ametistinizi güneş ışınlarıyla da temizleyebilirsiniz. Güneş ışığında yada temiz suda 30 dakika bekletmeniz kristalinizi temizleyecektir… Çıkarıldığı Ülkeler : Yerküre üzerinde geniş bir alanda çıkarılan ametist, rengine türüne göre farklı isimler alır. çıkarılan başlıca ülkeler; Sibirya, Uruguay, Zambiya, Brezilya, Uruguay, Bolivya, Arjantin, Zambiya, Namibya, Afrika’dır. Ülkemizde ise Balıkesir – Dursunbey, Ordu-Fatsa, Yozgat-Şefaatli, Çanakkale- Lapseki, Ordu -Gölköy, Erzincan, Giresun Şebinkarahisar’da ametist çıkarılmaktadır. 2- Ametrin


3- Florit Renkleri çeşitlilik gösteren florit, sarı, kırmızı, yeşil, pembe, mavi, menekşe, mor ve beyaz renklerde olabilmektedir. Çok sert olmayan florit, güneş sinir ağı,kalp, taç, alın çakraları ile uyumludur. Sertlik olarak diğer taşlara nazaran daha yumuşak olduğu için, kolay çizilebilir ve kırılabilir yapıdadır. Temizleme amacıyla kullanacağınız suyun fazla sıcak yada soğuk olmamasına da dikkat edilmeli ve temizlerken daha kısa süre suyun altında tutulmalıdır. Sabun kullanarak temizlenmesi, taşınızın matlaşmasına neden olabilir. Eşit ölçülerde kristal yapıya sahiptir. Çoğunlukla kübik ya da sekiz yüzlü olanları bulunmaktadır. Renk dağılımı çeşitlilik göstermektedir. Işığa tutulduğunda mor renkte parlar. Bu onun en belirleyici özelliğidir. Florit taşının bilinen bazı faydaları;

 • Boyun bölgesine yakın kullanıldığında dikkati artırır ve yetersizlik hissini yok eder. Bu özelliği dolayısıyla yapmaktan çekinilen ve yetersiz kalındığı hissedilen işlerde faydası olur. Araba kullanmaktan çekinenler bu taşı deneyebilirler.

 • Düşünceleriniz belirsiz ve karmaşık olduğunda floritinizi elinize alın. Düşüncenizin keskinleştiğini göreceksiniz. Aynı şekilde, zihniniz yorulduğunda da bu taşı kullanabilirsiniz.

 • Enerjisi, yatıştırıcı ve huzur vericidir. Şeffaf florit diğer taşlarla birlikte kullanılabilir ancak, mor florit diğer taşlarla birlikte kullanıldığında etkileri zayıflar.

 • Kişinin analitik yeteneklerini güçlendirir. Zihinsel açıklık ve konsantrasyonu artırıcı etkisi dolayısıyla dikkat gerektiren işler yapanlar ve öğrenciler için özellikle faydalı bir taştır.

 • Konsantrasyonu artırır ve sezgileri güçlendirir.

 • Başağrılarına karşı etkilidir.

Sertlik Derecesi : 4 Özgül Ağırlığı : 3,0 – 3,3 Çakralar : Güneş sinirağı, Kalp, Alın, Taç Temizleme : Akan su / Güneş (15 dakika) 4- Purpurit


5- Mor Safir 6- Lila Kunzit


7- Mor Yeşim Taşı (Mor Jade)8- Mor Spinel


9-Çeroit


16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page