top of page
  • Yazarın fotoğrafıevrenseldevinim

AKDENİZİN MEŞHUR MEZESİ; Hibeş
Hibeş, hem meze hem sos kategorisinde değerlendirilebilir. Tahinin limon suyu, sarımsak ve baharatlarla özleştirilerek hazırlandığı hibeş oldukça yoğun bir lezzete sahip. Tavuk, et yemekleri ve makarnanın yanında sos işlevi görebileceği gibi, hibeşi doğrudan ekmeğe sürerek yiyebilir veya kanepe hazırlamada kullanabilirsiniz. Bu çok fonksiyonlu sos/mezeyi yaptıktan sonra birçok kullanım alanı bulunur.


Malzemeler 250 gram tahin 100 ml. oda ısısında su 4 adet limonun suyu 3 silme tatlı kaşığı toz kimyon 4 silme tatlı kaşığı tatlı toz kırmızı biber 1 silme tatlı kaşığı toz karabiber 6 diş sarımsak 1,5 tatlı kaşığı tuz Hazırlanışı 1. Bir karıştırma kabına tahini koyun, üzerine su ekleyin ve tahta kaşıkla karıştırın. Limon suyunu ekleyerek pürüzsüz bir karışım olana kadar tahta kaşıkla karıştırın. 2. Kabuklarını soyduğunuz sarımsakları tuzla birlikte havanda dövün. 3. Sarımsak ve baharatları tahin karışımının üzerine ekleyip pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırın. 4. Hibeşi cam bir kavanozda kapağı kapalı olarak buzdolabında saklayın.


Not: Tahine hem suyu, hem de limon suyunu ekleyince bütünleşmeyecek gibi görünüyor, endişe etmeyin. Tahta kaşıkla karıştırmaya devam edince malzemelerin bütünleşip pürüzsüz bir kıvama geldiğini göreceksiniz.

Kaynak: http://www.yemekyolculugu.info/2015/02/hibes.html#more

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page