top of page
  • Yazarın fotoğrafıözdenbekir karakaş

Aizoaceae /BuzçiçeğigillerFrithia pulchra - çiçekli bir ev bitkisi

Aizoaceae, iki çenekli çiçekli bitkilere bağlı 126 cins ve 1100-2000 arası tür içeren bir bitki familyasıdır. Bu familyanın pek çok türü Güney Afrika'da, az bir kısmı ise Avustralya ve Pasifik'te yetişmektedir.


Cinsler

Acrodon

Acrosanthes

Aethephyllum

Aizoanthemum

Aizoön

Aloinopsis

Amphibolia

Antigibbaeum

Antimima

Apatesia

Aptenia

Arenifera

Argyroderma

Aspazoma

Astridia

Bergeranthus

Berrisfordia

Bijlia

Braunsia

Brianhuntleya

Brownanthus

Carpanthea

Carpobrotus

Carruanthus

Caryotophora


Cephalophyllum
Cerochlamys

Chasmatophyllum

Cheiridopsis

Circandra

Cleretum

Conicosia

Conophytum

Corpuscularia

Cylindrophyllum

Cypselea

Dactylopsis

Delosperma

Dicrocaulon

Didymaotus

Dinteranthus

Diplosoma

Disphyma

Dorotheanthus

Dracophilus

Drosanthemopsis


Drosanthemum


Eberlanzia

Ebracteola

Enarganthe

Erepsia

Esterhuysenia

Faucaria

Fenestraria

Frithia


Galenia

Gibbaeum

Glottiphyllum

Gunniopsis

Hallianthus

Hereroa

Herreanthus

Hymenogyne

Imitaria

Jacobsenia


Jensenobotrya

Jordaaniella

Juttadinteria

Khadia

Lampranthus

Lapidaria

Leipoldtia

Lithops

Machairophyllum

Malephora


MesembryanthemumMestoklema

Meyerophytum

Mitrophyllum

Monilaria

Mossia

Muiria

Namaquanthus

Namibia

Nananthus

Nelia

Neohenricia

Octopoma


Odontophorus

Oophytum

Ophthalmophyllum

Orthopterum

Oscularia

Ottosonderia

Phyllobolus

Pleiospilos

Plinthus

Polymita

Psammophora

Pseudobrownanthus

Psilocaulon

Rabiea

Rhinephyllum

Rhombophyllum

Ruschia

Ruschianthemum

Ruschianthus

Saphesia

Schlechteranthus

Sceletium

Schwantesia

Scopelogena

Sesuvium

Skiatophytum

Smicrostigma

Stayneria

Stoeberia

Stomatium

Synaptophyllum

Tanquana

Titanopsis

Trianthema

Trichodiadema

Vanheerdea

Vanzijlia

Wooleya

Zaleya

Zeuktophyllum


Mesembryanthemum nodiflorum L. /BuzçiçeğiGüney Afrika'ya özgüdür, ancak Avustralya'nın çeşitli bölgelerinde batı Amerika Birleşik Devletleri Meksika ve bazı Atlantik adalarında görülür.

Buz çiçeklerine eski Yunanca adından dolayı (Mesembryathemum) kısaca ' mezem ' ya da öğlenleri kapandığı için 'öğle çiçeği' de denir. Büyük çoğunluğunun anavatanı Güney Afrika olan bu çiçeklerin çoğunun yaprakları güneşte üzerinde buz kristalleri varmış gibi parıldarlar. Bu nedenden 'buz çiçeği' denmiştir. Bu çiçekler soğuk iklimlerde yetişmezler, buzla bir ilgileri yoktur, tropikal ve ılıman iklimlerde yetişebilirler.

Buz çiçekleri kaktüsgiller familyasından olmamasına rağmen sukkulenttirler. İhtiyaçları olan suyu gövde ve yapraklarında depo ederek kullanırlar. Bu çiçeklerin ilginç bir özelliği de öğlenleri çiçeklerini kapamalarıdır. Yer örtücü olmalarına rağmen üzerine basılmaz, çoğu kırılgandır.

Sıcak ve ılıman iklimlerde yetişen buz çiçeği kuraklığa son derece dayanıklıdır, güneşli yerleri severler. Fazla suyu ve gölge yerleri sevmezler. Toprak bakımından seçici değildirler. Taşlı ve kumlu toprakları, deniz kıyılarını severler, dona karşı korunması gerekir. Çok hızlı büyürler ve yayılıcıdırlar. Buz çiçekleri fazla bakım istemez, çelikle ve tohumdan üretilir.

Etli yaprakları üzerlerinde buz kırıntıları varmış gibi parlar. Papatyaya benzeyen çiçekleri göz kamaştırıcı renklerdedir. Buz çiçeği en iyi gün boyu güneş alan toprağı kumlu yerlerde yetişir. Çiçekleri gölgede açamaz. Tohumları Mart ayında sıcak bir yerde çimlendirilir. Fideler Mayıs'ta bahçeye dikilir. Fazla su istemez. Hazır fide almak daha pratiktir. Tohum ekimi: Şubat – Nisan arasında yapılır. • Bol güneşli alanları tercih eder. • Yazın çiçek açar. • Yükseklik 10-15cm • Yıllık ve Çok Yıllık bitki • Kışı Dışarda geçirir. O kadar yoğun açan türleri vardır ki zemini görmenizi engeller. Toprak Örtücü olarak da kullanılır.Bu maksimum uzunluğu yaklaşık 20 santimetre kadar olan genellikle yıllık bir bitkidir. Küçük kök dalları topuz gibi silindirik etli ve en fazla 2 cm’dir. Ot parlak kırmızı, yeşil ve parlak, kabarcık yüzeylidir. Çiçekler tek veya gevşek kümeler halindedir. İncecik beyaz veya soluk sarı çok dar olan yaprakları 0.5 cm genişliğindedir . Meyve tohumu serbest, ıslandığında açan bir kapsüldür.

Toprak örtücü olarak kullanılabilen bol çiçekli etli yapıya sahip bitkilerdir. Yapraklar etli dikenli görünümde ince yapılı yeşil renklidir.Etli yaprakları üzerlerinde buz kırıntıları varmış gibi parlar. Çiçekleri beyaz renklidir. Haziran-Ekim arasında çiçeklenirler Tohumları Mart ayında sıcak bir yerde çimlendirilir. Fideler Mayıs’ta bahçeye dikilir. Bol ışıkta çiçek verimi artar. Çiçekleri gölgede açamaz. Toprağı kumlu yerlerde yetişir. Çelik ve ayırma ile üretilirler ve tohumla üretilir. Tohum ekim talimatları: Şubat’tan Nisan’a kadar ekilir. Kaliteli bir torfa ekim yapın. Yalnızca tohumu torf ile kapatın ve ıslak kalmayacak biçimde nemli tutun. Genellikle 14-30 gün arası bir süre alan çimlenme sonrasına kadar bir fidelikte veya üzerine polietilen torba geçirilmiş bir kap içerisinde tutun. Çimlenmeye yardımcı olduğundan ışığı kullanmaya çalışın. Yetiştirme talimatları: Taşınacak kadar büyüdüklerinde, kaplara veya 7,5cm’lik saksılara yerleştirin. Donma riskini önlemek amacıyla açık havaya ekmeden önce 10-15 gün boyunca daha serin koşullarda büyütün, ardından birbirinden 30cm uzaklıkta olacak şekilde dikim yapın.

Yeşil alanlarda kullanımı: Ankara koşullarında kışa çok dayanıklı olmasa da yaz aylarında çiçek parterlerinde büyük gruplar halinde kaya bahçelerinde gösterişli çiçekleri ve ilginç yaprakları ile kullanılmaya uygun bitkilerdir.

Yaprakları yenilebilir. Tohumlar da yenebilir. Ezilmiş yaprakları sabun yerine kullanılabilir ve bazı tıbbi kullanım alanları vardır. Mesembryanthemum crystallinum bitki fizyolojik araştırmalarda bir model olarak kullanılabilir ve bir bahçe süs bitkisi olarak yetiştirilebilir.


YETİŞTİRİLMESİAizoaceae ( eski adı; mesembryanthemum ) familyasından olan süs bitkilerine genel olarak buz çiçeği denir. Almancası Mittagsblumen (Öğle Çiçeği)dir. Buzçiçeğigiller en az 120 cins ve 1800 türün bulunduğu büyük bir ailedir. Bu çiçeklerden bazılarının cinsi farklı olduğu halde birbirlerine çok benzerler. Çoğu zaman yaprak ve gövde yapılarına bakılarak uzmanlarca birbirlerinden ayrılabilirler.

Buz çiçeği, yaz aylarında pembe, kırmızı, sarı ve morumsu renkte çiçek açan tropikal bir bitkidir. Bu çiçekler ilkbahar mevsiminin sonlarına doğru açmaya başlarlar ve yaz boyunca canlı kalırlar. Güney Afrika, bitkinin anavatanıdır. Yapraklarının parlak renkleri ve etli yapısı dolayısıyla çok şık görünür. Bahçelerde ve peyzaj düzenlemelerinde açık alanları kaplamak için tercih edilir. Taşlık ve kayalık bahçelerde sık kullanılır.

Bu çiçek, ılıman iklimi seven bir çiçektir. Güneşli havalarda yetişmesine rağmen, yarı gölgelik alanlarda da yetişmesi mümkündür. Buz çiçeği soğuğa dayanıklı bir bitki türü değildir. Bu yüzden eğer buz çiçeği bakmak istiyorsanız, soğuk bir ortamdansa onun sevdiği sıcak bir ortamı yaratabilmelisiniz.

Yetişeceği ortamın ısısı dışında yetişmesi için çok fazla şarta gerek yoktur. Kolay yetişen bir bitkidir.

Yetiştirilmesi gereken toprak kumlu olmalıdır. Toprak az miktarda killi ve nemli ya da kuru da olabilir. Bu bitki, özellikle deniz kenarlarında iyi yetişir.

Sulama konusunda ise, sık sık ve azar azar sulama yaparsanız iyi sonuç verir. Sulamanızın sıklığı, bitkinin yetiştiği ortamın ısısına göre değişecektir. Özellikle yazın, sulama sıklığına dikkat etmek gerekir. Yapraklarının daha çabuk büyümesi için, sulama sıklığını iyi ayarlamalısınız. Sulamayı yaparken arada sırada yaprakları da ıslattığınızdan emin olun.

Yazın çiçek açan bu bitkinin çiçek açmasını kolaylaştırmak için kurumuş ve solmuş olan çiçekler koparılmalıdır. Kışın da bu işlem yapılmalıdır.Ömür: Tek yıllık

Yapı: ot

Hayat Formu:

Çiçeklenme: 6-6

Habitat: tuzlu step ve deniz kenarı

Yükseklik: 1200-1200

Endemik: Endemik değil

Element: Bilinmiyor

Türkiye dağılımı: O. Anadolu

Genel Dağılımı: Akdeniz Sahaları, Suriye Çölü, Arabistan, Sina
NİĞDEC5


79 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page